Android mi İos mu veya İos mu Android mi sorularına cevap bulmak içn bu makalemizi yazmaktayız. Sizler için kıyasladığımız yazımızı okuyarak iyi vakit geçirmenizi temenni ederiz.

Android 

Android Linux tabanlı bir işletim sistemidir. Fakat Linux işletim sistemi saldırılara karşı açık hedef haline gelmesine sebep olmaktadır. Andorid sistem uygulama mağazası olarak Google Play’i kullanmaktadır. Android tabanlı cihazınızda isteğinizi karşılayacak uygulama bulma konusunda problem yaşamazsınız.

Android cihazlarında 5 tane ana ekran bulunmaktadır. Bu ekranlara widget adı verilen kısa yollar ekleyerek çok daha kullanışlı hale getirebilirsiniz. Fakat widget’ler cihazınızda ilerleyen zamanlarda yavaşlamaya sebebiyet vermektedir. Menüye girmeden Twitter, Facebook, Foursquare, haberler ve hava durumu gibi onlarca widget ekleyebilirsiniz.

Android cihazlarına APK uzantılı uygulama dosyaları dışarıdan yüklenebilmektedir.
Android mi İos mu

Cihazınız boşta dururken bile google veritabanına “şarjım (%20), en son (en iyi web tasarım merkezlerini) tarayıcıdan aradım, Rehberime (grafikent)isimli kişiyi ekledim” gibi raporları bildirmektedir. Bunu birçok sosyal medya uygulamalarıda yapmaktadır ki size yaptığınız aramalarla veya gezinti yaparken sorgularınıza yönelik sonuçlar çıkarsın. Yani bu da şu demek oluyor ki telefonunuzun %20-25 lik dilmini raporları gönderirken ve toplarken yemektedir.

Android işletim sisteminin sınırlaması yoktur. Cihazın ekran ışığından ,depolamayı kontrol etmeye kadar her şeye hükmetmek mümkün.

Android bir cihaz bilgisayara bağlandığında USB görevi görmekte, dosyalar kolaylıkla aktarılmaktadır.  Ayrıca özel yazılım ve işletim sistemi modları ile istediğiniz özelleştirmeleri yapabilirsiniz.

Google Android’e çok sık olmasa da güncelleme yapılmaktadır. Android 2.3 Gingerbread sürümünü 2.3.7’ye kadar güncellenmiştir.

Android kullanıcılarının başlıca sorunları olarak şu sorulara cevap vermek istiyorum.

Telefonum %25 şarjı varken kapanıyor, Telefon kendi kendine kapatıp açıyor, Cihazım şarj soketi arızalandı, Dokunmatik ekran kendi kendine basıyor veya işlemiyor. Bu gibi durumlarda öncelikle kullandığınız marka ve model önemlidir. Cihazınızın donanımsal parça olarak sağlamlığı, kalitesi. Ayrıca kullanılan Launcher çok önemlidir. Launcher cihazınızın başlatıcısıdır. Tüm modellerde farklı fabrika çıkışlı launcher bulunmaktadır. Bu yüzden bazı teknik problem gibi görünen yazılımsal Launcer Durduruldu hatalarıyla karşılaşmanız mümkündür, son olarak indirdiğiniz uygulamalarda sistemin yanlış çalışmasına yol açmaktadır.

Launcher Ne işe Yarar?

Launcher cihazınızın bir nevi temasıdır. Farklı renkler farklı tasarımlar, simgeler, geçiş stilleri gibi görünümsel arayüzdür.

Android mi İos mu

Android mi İos mu

İOS 

İOS Unix veri tabanlı bir işletim sistemidir. Kapalı bir sistemdir. Bu da güvenlik bakımından oldukça güvenilir olduğu anlamına gelmektedir. Uygulamalarınızı App Store adlı market üzerinden indirebilir veya satın alabilirsiniz.

İOS tasarım bakımından oldukça kullanışlıdır. Tek el ile kullanım musaittir. İOS’un tüm özellikleri ve uygulamaları tek ekranda bulunmaktadır. Home tuşuna iki kere basılınca açık uygulamaların ve müzik çaların çıkması, kilit ekranındayken kameraya hızlı geçiş yapılabilmesi, artı tuşuyla fotoğraf çekebilmek, yeni bildirim sistemiyle tüm bildirimleri tek ekranda görmek gibi özellikleriyle de iOS kullanımı en kolay mobil işletim sistemi durumuna gelmektedir.

Cihazlarda uygulama Apple’dan öncede vardır. Ancak Apple bunu düzenli bir online yazılım mağazası haline getirip milyonlarca kullanıcıya ulaşan ilk şirkettir.  Bu alanda ilk olması sebebiyle geniş uygulama ağına sahiptir. Dünya çapında 500 binden fazla uygulamasıyla beraber kullanıcılara geniş seçenek sunmaktadır.

Apple, sınırlamalar konusunda oldukça titiz bir sistemdir. Güvenliği had safhada tutan Apple, uygulamaların hepsini kontrol ettikten sonra App Store’da yayınlıyor. Telefonu iTunes olmayan bir bilgisayara bağladığınız zaman içindeki fotoğrafları alabilirsiniz, fakat yine güvenlik sebebiyle bu klasöre hiçbir dosya kopyalayamazsınız. Her yıl Phone ile büyük iOS güncellemesi yayınlanmaktadır. Bu güncelleme birbirinden fazla yenilikler içermektedir. Son yapılan iOS 5 güncellemesi telefona 200’ün üzerinde yenilik getirmiştir.

SONUÇ: Kullanışlı bir işletim sistemi istiyorsanız İOS . Uğraşmaktan üşenmiyorsanız teknolojiden de anlıyorsanız Android size daha uygundur.

Tüm Mobil Yazılarımız için tıklayınız.

471 Kez Okundu

Konu Hakkındaki Görüşünüz