Masaüstü bilgisayarın yerini diz üstü bilgisayarları almasıyla birlikte şarj problemleri de ortaya çıkmaya başladı. Herkes laptoplarını daha uzun süre kullanmayı istiyor. Hiç beklemediğiniz anda şarjı biten bu bataryalar oldukça canımızı sıkar ve Bataryam Hemen Bitiyor sorusunu sorarız ? Bu bataryaların ömürlerini bir nebze olsun arttırabiliriz.

Mesela neler yapabiliriz;

  • Eğer office uygulamalarını kullanıp internet ve veri aktarımını kullanmayacaksasınız Wi-Fi ve BlueTooth’u kapatın Laptoplarda bu işlemi kısa yoldan kapatabileceğiniz kısayol tuşları ya da ekranınızdaki programlardan bu hizmetleri devredışı bırakabilirsiniz. Gereksiz yere açık kalan Wi-Fi ve BlueTooth’u kapattığınızda tasarruf sağlayacaksınız.
  • Laptoplarınızda oyun oynamamaya dikkat edin. Sadece batarya ile kullanımlarında aşırı derecede güç gerektirip, ekran kartı ve işlemcinin çalışmasını arttıracaktır. Bu da sizin bataryanızın daha kısa sürede tükenmesine neden olacaktır. Yine benzer şekilde, DVD izlemek, müzik dinlemek gibi multimedya aktiviteleriniz de bu süreyi kısaltacaktır. Ama yine de film izlemek istiyorsanız bunu optik sürücünüz içerisindeki bir DVD’den yapmak yerine, o videoyu hard diskinize kopyalayın. Harici bir uygulama olarak çalışan optik sürücü ayrı bir güç harcayacağından bataryanızın kullanım süresini azaltacaktır.
  • Ekran parlaklık ayarının tasarruf modunda olduğunu ve diğer tasarruf ayarlarınızın güncel olduğunu kontrol etmelisiniz.
  • 4-Notebook bataryasını yerinden çıkarıp sadece şebeke elektriği ile kullanmak zamanla kullanılmayan notebook bataryasının ömrünü azaltacaktır. Bu nedenle notebook bataryasının çıkarılmaması ve aktif kullanılması çok önemlidir.
  • Bilgisayarınızdaki virüs programı ile tarama yapın. Lisanslı veya Kaspersky (Lisanslı Almanızı Tavsiye ederim) var ise sistemi taratın daha sonra arşiv (Yedek) dosyalarınızın bulundugu sürücüleri taratın. Virüs programınız yok ise Combofix ile iyi sonuçlar alabilirsiniz. Linkte detaylı anlatım mevcuttur.
Devamını oku
585 Kez Okundu