Android Güvenlik Önlemi – Çoğu akıllı cep telefonunda istenmeyen, davetsiz misafirler olabiliyor. Bu güvenlik ayarları ile azaltılıyor olsada yanlış yapılan ayarların daha fazla davetsiz misafire davet olmaktadır..

  • Herkese açık kablosuz ağlara bağlanmayın

Acil işlerinizi halletmek için herkese açık olan güvenliksiz Wi-Fi ağlarına bağlanmak mobil cihazınızı büyük bir tehlikeye atabilir. Bu gibi durumlarda kullanıcılar genellikle Man-in-the-middle adı verilen bir saldırıya uğruyorlar. Siber saldırganlar bu saldırıyla aynı ağdaki cihazların trafiğini dinleyerek, iletilen veri paketlerini izleyebilir ve değiştirebilirler.

  • Fotoğraflarınızı ve diğer verilerinizi başka bir yere daha kaydedin

Düzenli olarak verilerinizi yedekleyin. Yedekleme işlemini bilgisayar ya da güvenli bir bulut servisi aracılığıyla yapabilirsiniz. Bulut servisi üzerinden verilerinizi yedeklemek, istediğiniz yerde ve zamanda bu verilere erişebilmenizi sağlayacaktır. Bazı uygulamalar farklı cihazlar üzerinden bu verilere erişmenize izin vererek vakit tasarrufu yapmanızı da sağlayabiliyor.

  • Sahte uygulamalara dikkat edin

Siber saldırganlar uygulama marketlerindeki denetimsizlikten faydalanarak buralara zararlı yazılım içeren ya da özel bilgileri doğrudan kendilerine ileten uygulamalar yüklüyorlar. Sonrasında bu zararlı programı büyük ilgi gören uygulama ve oyunların isimlerin tek harfini değiştirerek isimlendiriyorlar. Bu şekilde dikkatsiz kullanıcılar popüler bir oyun ya da uygulama indirdiklerini düşünürken, tam aksine zararlı yazılım içeren sahte bir uygulama indiriyorlar.

  • Uygulama erişim izinlerini kontrol edin

Yüklediğiniz uygulamaların erişim izinlerini her zaman kontrol altında tutun. Birçok uygulama telefonunuzdaki kimlik bilgilerinize, sosyal medya hesaplarınıza ve fotoğraflarınıza erişim sağlayabiliyor. Güvenmediğiniz uygulamaların bu gibi verilerinize erişmesini güvenlik ayarlarından engelleyin. Bu sayede habersiz paylaşımların önüne geçebilirsiniz.

  • Güvenlik yazılımlarından yararlanın

Mobil cihazlara yönelik veri güvenliği ürünleri hem çalınma gibi durumlara hem de zararlı yazılımlara karşı önlemler sunuyorlar. Cihazları uzaktan kilitleyebilen ve yer takibini sağlayabilen bir mobil güvenlik yazılımı ile hırsızlık olaylarına karşı bilgilerinizi koruyabilirsiniz. Bunun yanında zararlı yazılım içeren sahte uygulamalara ve diğer zararlı bağlantılara karşı tarama yaparak telefonunuzu koruyabilirsiniz.

  • Güçlü şifreler kullanın

Kullanıcılar şifre konusunda belli başlı iki büyük hata yapıyorlar. Bunlardan birincisi zayıf şifreler oluşturmak. İkincisi ise e-posta ve mobil bankacılık gibi birçok farklı işlemde aynı şifreyi kullanmak. Bu işlemlerde tek ve zayıf bir şifre kullanmak, bilgisayar korsanlarına elinizdeki bütün zenginliklerin kapısını açabilen tek bir anahtar vermekle eşdeğer.

  • Güvenlik ayarlarını kontrol edin

Android işletim sistemi kolayca erişebileceğiniz önceden yüklenmiş veri güvenliği protokolleri içerir. Özellikler kısmındaki güvenlik bölümünde yer alan bu ayarlar, cihazınızı şifrelemenize de olanak verir. Bu özellikler şirket verileri gibi özel ve değerli verilerinizi güvende tutmanıza yardımcı olur.

  • Telefonunuzun şifreli ekran kilidini mutlaka kullanın

Akıllı telefonlarda yer alan en etkili ve en pratik güvenlik önlemleri arasında ekran kilitleri geliyor. Ekran kilidi gibi basit bir önlemle kötü niyetli kişilerin telefonunuza fiziksel erişimini kolayca engelleyebilirsiniz. Birçok cihazın güvenlik kilidi ve şifreleme özelliği olmasına rağmen kullanıcıların bunları pek kullanmaması, kötü niyetli kişilerin cihaz kaybolduğu zaman içindeki bütün bilgilere erişebilmesine imkân tanıyor. Eğer telefonunuz çalındıysa, sağlam bir kilit ekranı ya da şifreleme hırsızlara karşı caydırıcı bir önlem olacaktır.

Devamını oku
497 Kez Okundu


Cep Telefonu şarj az gidiyor

Merhaba Sayın ziyaretçilerimiz gelişen teknoloji de vazgeçemediğimiz cihazlardan biride cep telefonları. Fakat kullanıcılardan aldığımız tepki ve sorunlardan biri ise Telefon şarj az gidiyor. Bu yazımızda daha iyi verim alabilmeniz için cep telefonunuzda neler yapmanız gerekiyor
1- Cep telefonunuz eğer 12 saat sürede %100 şarj bitiyor ise aşagıdaki işlemleri tamamlayın. Özellikle Ana sayfanızdaki Widgetleri duvarınızdan kaldırın.. Temiz bir masaüstü ram’den daha az veri harcayacağı için  şarj süreniz uzayacaktır.

2- Cep telefonunuzda ki çalışan uygulamaları sonlandırın Bu uygulamalar Ram’i kullanacaktır ve ne kadar çok uygulama açıksa o kadar çok yorulacaktır ve gücü bataryadan aldığı için sarj süreniz azalacaktır. Ayrıca aşagıda ki linklerde Cep telefonunuzu optimize eden uygulamaları kullanabilirsiniz. Verim alacağınızdan şüphem yok.

3- Cep telefonunuzda Titreşim özelliğini kapatın gerekmedikçe kullanmamaya özen gösterin.

4- Telefonu sürekli sarjda tutmayın, ayrıca şarjınızın bitmesini beklemeyin. Bataryanız en az %35 ‘ lere geldiğinde şarja bağlayın..

5 – Wifi, Gps, 3G, Bluetooth kullanmadıkça kapalı olsun. Bazen unutulabiliyor fakat dikkat edin şarjınızın yüksek kısmını bu bitirim dörtlü yemektedir..

6- Cep Telefonunuzu sıcak ortamlarda bulundurmamaya çalışın Işlemci sıcaklığı 45° ‘de normaldir. Fakat sıcak ortamlar derecenin yükseleceği gibi bataryanızın şişmesine yardımcı olacaktır. Ayrıca Dokunmatik ekranlı cihazlar için Güneşte bulundurmayınız..

7 – Hiç kullanmadığınız uygulamaları – Ayarlar – Uygulamalar’dan bulup devre dışı bırakın veya tamamen kaldırın.

8- Cep Telefonunuzu işletim sistemini ve Uygulamalarınızı Güncel tutmaya çalışın..

9 – Eğer yeni bir cep telefonu almayı düşünüyorsanız Kamera kalitesi, yüksek çözünürlük, işlemci türü hızı gibi özellikleri incelerken Pil özelliklerini ve cihaz yorumlarını okumanızı tavsiye ederim.

Yardımcı Uygulamalar: 

Es Task Manager (Task Killer)

Battery Doctor(Pil Koruyucu)

Clean Master Veya CCleaner

Devamını oku
548 Kez Okundu