Turbo modda hesaplamalar yapan bir beyine sahip olmak için araştırmacıların çalışması devam ediyor.

4096 nöro sinaptik çekirdekten oluşan çip, önce kendi içerisinde haberleşmeleri sağlayarak beyin ile iletişime geçiyor. Bir insan beyninde 100 milyar nöronun bulunduğu düşünülse de 4096’lık oran ile insanın ihtiyacı olan her kaynak beyne destek olarak sunulabilir.

Böylece bir insana süper yetenek, süper hesaplama gücü veya kalıtsal bazı bozuklukları ortadan kaldırmanın en hızlı yolu olarak düşünülebilir. Yüksek hızda bilgiyi doğru bir şekilde beyinden, duyu organlarına iletilmesinde rol alıyor.
Çalışmaların öncüsünde Intel ve IBM gibi dev bilgisayar şirketleri bulunuyor. ibmintel

Elimizdeki basit işlemcilere komut çipleri ekleyerek basit bir robota hareket sağlayabiliyoruz. Peki küçük bir çipin devasa bir işlemci olan insan beyninde neleri sağlayabileceğini tahmin bile edemiyoruz.

Bize göre Bilim ve Teknoloji Dünyası’nın en heyecan verici çalışmasıdır.

Video’da insan beynine yerleştirilebilecek küçük bir çipin başlangıç videosunu izleyeceksiniz.

 

İnsan Beyni İçin Elektronik Devre (ÇİP) Yakında – nanoloji.com
(emretuzun.net ‘den alıntı yapılmıştır)

Devamını oku
583 Kez Okundu


Saniyede oktilyonlarca harfin sanal veritabanları üzerine yazılmasında tüm insanlığın ortak çalışması devam ediyor.

VPN-networkMilyarlarca insan, günlük yaşamında kalem ve defter yerine; günümüz teknoloji araçlarını kullanarak, bilinçli veya bilinçsiz şekilde bilgiyi sanal ağlar üzerine yazıyor.

Peki, bir gün doğal veya yapay olarak bir sistem hatası ile bu bilgilerin çökmesi (kaybolması) ile neler olur? Yaklaşık olarak, kağıt üzerine alınmayan 30 yıllık katrilyonlarca bilgi yok olur. Önümüzdeki 100 yıl sonrasını düşünürsek, olası bir sanal veri kaybı durumu insanlığın % 30 oranda gerilemesine neden olur. Tüm     bilimsel test, çalışma ve sosyal hayatı ilgilendiren deneyim, tecrübe, icad ve fikirlerin yok olması yerinde bir örnektir.

Günümüzde bu varsayımları düşünerek veya düşünmeyerek bir atılım yapan ve bilgiye çıkış yolu olarak faaliyet gösteren Google; Knowledge Graph veritabanını kullanarak 2014 yılında 1,6 milyon gerçeği kategorilere göre fihristledi.  Aslında bu durum, bir çok bilim kurgu filmi ile bizleri buluşturuyor. Bilgi Kasası denilen bu yöntem,  gelişmiş yapay gerçeklik ağlarına örnek olabilecek ilk çalışmadır.

7011633_orig

Yapay zekanın örneği olan bu çalışmada; insanlık tarihi bir modelleme algoritmasına dahil edilerek, önümüzdeki çok uzun zaman dilimlerinde nasıl bir insanlık var olacak, bu tahminler ortaya çıkacak.

Kısaca; biz insanlar makineleri tanıyorduk fakat bundan sonraki süreç ise makinelerde insanları tanıyabilecek.

Bizi ilgilendiren en önemli çalışmanın, bizden sonraki nesiller bizleri sosyal ağlarda ve sanal ortamda yaptığımız çalışmalar ile araştıracak olması. Tabii ki yaptığımız yemekten, günlük olaylardan, doğal yaşamdan ve bir çok konudan dolayı bizi araştırabilecekler.

network
Artık kitapların yerini, bilgiye ve tarihe daha hızlı ulaşabilen ileri düzey makineler (yeni bilgisayarlar) alacak. Sanayisinde ise tüm dev teknoloji markaları bu çalışmaya katkı sağlamaya devam ediyorlar.Gerçek Teknoloji Çağı’nın kapıları 2015 yılı ile hızlı aralanacak.

Yapay Zeka İle Bilgi Depolama Çalışması – nanoloji.com

Devamını oku
475 Kez Okundu


Intel ve Asus’un geçtiğimiz aylarda duyurduğu USB (çubuk) bilgisayalarının ardından Lenovo da ilk Lenovo Ideacentre Stick tanıtımını yaptı.

Ideacentre Stick 300 adındaki model HDMI üzerinden televizyonlara bağlanarak tam fonksiyonal bir bilgisayar tecrübesi yaşamanızı amaçlıyor. Ancak Intel ve Asus modellerinde yeni nesil Cherry Trail tabanlı işlemciler yer alırken, Lenovo Bay Trail tabanlı bir Atom işlemci kullanmış.

Modelde 1.3GHz saat hızında çalışan Atom Z3735F yongaseti kullanılırken, 2GB RAM ve 32GB artırılabilir kapasite ile sistem desteklenmiş. Bluetooth ve WiFi bağlantıları bulunan cihazda bir de dahili hoparlör yer alıyor.Lenovo’nun kablosuz opsiyonel bir kumanda sunduğu cihaz Windows 10 için de hazır durumda.Lenovo Ideacentre Stick 300 çubuk bilgisayar Temmuz ayı itibariyle 350TL fiyat etiketi ile satışa sunulacak.

Lenovo Usb Bilgisayar – Nano Kulak

Devamını oku
679 Kez Okundu


Bugün, gün geçtikçe yaygınlaşmaya başlayan DDR4 bellekleri ele alacağız.

Özellikle yüksek seviye oyun bilgisayarları ve sunucularda tercih edilmeye başlandığını görüyoruz ancak pazarın geneli hala DDR3 belleklerin kontrolünde.

Bazı kaynaklardan gelen haberlere göre ise Samsung DDR4 bellek fiyatlarını aşağı çekmeye hazırlanıyor. Samsung’un, DDR4 bellek pazarında önemli bir role sahip olmak için böyle bir hamle yapacağı söyleniyor.

DDR4 bellek fiyatları istenilen seviyelere doğru düşerken veri merkezleri ve sunucular DDR4 bellekleri tedarik etmeye başlamıştı. Intel’in yeni DDR4 destekli Skylake işlemcileri ile birlikte talebin daha da yükseleceği düşünüldüğünde yakın gelecekte DDR4 satışları daha fazla hız kazanacak. Bu noktada Samsung erken davranarak pastanın büyük payını almayı hedefliyor.

DRAM uzmanlarına göre DDR4 belleklerde yüksek kar marjına ulaşabilmek için daha ince işçiliğe sahip 20 Nanometre teknolojisinden faydalanmak gerekiyor.

DRAM üreticilerine baktığımızda ise şimdilik bu 20 nm üretim bandını yalnızca Samsung’un kullanabildiğini görüyoruz.

Güney Koreli üretici ise buradan elde ettiği avantaj ile daha düşük fiyat sunarak pazarda kendini garantiye almayı amaçlıyor.

 

Samsung DDR4 bellek fiyatları – Nanokulak

Devamını oku
523 Kez Okundu


Cep Telefonu şarj az gidiyor

Merhaba Sayın ziyaretçilerimiz gelişen teknoloji de vazgeçemediğimiz cihazlardan biride cep telefonları. Fakat kullanıcılardan aldığımız tepki ve sorunlardan biri ise Telefon şarj az gidiyor. Bu yazımızda daha iyi verim alabilmeniz için cep telefonunuzda neler yapmanız gerekiyor
1- Cep telefonunuz eğer 12 saat sürede %100 şarj bitiyor ise aşagıdaki işlemleri tamamlayın. Özellikle Ana sayfanızdaki Widgetleri duvarınızdan kaldırın.. Temiz bir masaüstü ram’den daha az veri harcayacağı için  şarj süreniz uzayacaktır.

2- Cep telefonunuzda ki çalışan uygulamaları sonlandırın Bu uygulamalar Ram’i kullanacaktır ve ne kadar çok uygulama açıksa o kadar çok yorulacaktır ve gücü bataryadan aldığı için sarj süreniz azalacaktır. Ayrıca aşagıda ki linklerde Cep telefonunuzu optimize eden uygulamaları kullanabilirsiniz. Verim alacağınızdan şüphem yok.

3- Cep telefonunuzda Titreşim özelliğini kapatın gerekmedikçe kullanmamaya özen gösterin.

4- Telefonu sürekli sarjda tutmayın, ayrıca şarjınızın bitmesini beklemeyin. Bataryanız en az %35 ‘ lere geldiğinde şarja bağlayın..

5 – Wifi, Gps, 3G, Bluetooth kullanmadıkça kapalı olsun. Bazen unutulabiliyor fakat dikkat edin şarjınızın yüksek kısmını bu bitirim dörtlü yemektedir..

6- Cep Telefonunuzu sıcak ortamlarda bulundurmamaya çalışın Işlemci sıcaklığı 45° ‘de normaldir. Fakat sıcak ortamlar derecenin yükseleceği gibi bataryanızın şişmesine yardımcı olacaktır. Ayrıca Dokunmatik ekranlı cihazlar için Güneşte bulundurmayınız..

7 – Hiç kullanmadığınız uygulamaları – Ayarlar – Uygulamalar’dan bulup devre dışı bırakın veya tamamen kaldırın.

8- Cep Telefonunuzu işletim sistemini ve Uygulamalarınızı Güncel tutmaya çalışın..

9 – Eğer yeni bir cep telefonu almayı düşünüyorsanız Kamera kalitesi, yüksek çözünürlük, işlemci türü hızı gibi özellikleri incelerken Pil özelliklerini ve cihaz yorumlarını okumanızı tavsiye ederim.

Yardımcı Uygulamalar: 

Es Task Manager (Task Killer)

Battery Doctor(Pil Koruyucu)

Clean Master Veya CCleaner

Devamını oku
545 Kez Okundu


Masaüstü bilgisayarın yerini diz üstü bilgisayarları almasıyla birlikte şarj problemleri de ortaya çıkmaya başladı. Herkes laptoplarını daha uzun süre kullanmayı istiyor. Hiç beklemediğiniz anda şarjı biten bu bataryalar oldukça canımızı sıkar ve Bataryam Hemen Bitiyor sorusunu sorarız ? Bu bataryaların ömürlerini bir nebze olsun arttırabiliriz.

Mesela neler yapabiliriz;

  • Eğer office uygulamalarını kullanıp internet ve veri aktarımını kullanmayacaksasınız Wi-Fi ve BlueTooth’u kapatın Laptoplarda bu işlemi kısa yoldan kapatabileceğiniz kısayol tuşları ya da ekranınızdaki programlardan bu hizmetleri devredışı bırakabilirsiniz. Gereksiz yere açık kalan Wi-Fi ve BlueTooth’u kapattığınızda tasarruf sağlayacaksınız.
  • Laptoplarınızda oyun oynamamaya dikkat edin. Sadece batarya ile kullanımlarında aşırı derecede güç gerektirip, ekran kartı ve işlemcinin çalışmasını arttıracaktır. Bu da sizin bataryanızın daha kısa sürede tükenmesine neden olacaktır. Yine benzer şekilde, DVD izlemek, müzik dinlemek gibi multimedya aktiviteleriniz de bu süreyi kısaltacaktır. Ama yine de film izlemek istiyorsanız bunu optik sürücünüz içerisindeki bir DVD’den yapmak yerine, o videoyu hard diskinize kopyalayın. Harici bir uygulama olarak çalışan optik sürücü ayrı bir güç harcayacağından bataryanızın kullanım süresini azaltacaktır.
  • Ekran parlaklık ayarının tasarruf modunda olduğunu ve diğer tasarruf ayarlarınızın güncel olduğunu kontrol etmelisiniz.
  • 4-Notebook bataryasını yerinden çıkarıp sadece şebeke elektriği ile kullanmak zamanla kullanılmayan notebook bataryasının ömrünü azaltacaktır. Bu nedenle notebook bataryasının çıkarılmaması ve aktif kullanılması çok önemlidir.
  • Bilgisayarınızdaki virüs programı ile tarama yapın. Lisanslı veya Kaspersky (Lisanslı Almanızı Tavsiye ederim) var ise sistemi taratın daha sonra arşiv (Yedek) dosyalarınızın bulundugu sürücüleri taratın. Virüs programınız yok ise Combofix ile iyi sonuçlar alabilirsiniz. Linkte detaylı anlatım mevcuttur.
Devamını oku
585 Kez Okundu