Saniyede oktilyonlarca harfin sanal veritabanları üzerine yazılmasında tüm insanlığın ortak çalışması devam ediyor.

VPN-networkMilyarlarca insan, günlük yaşamında kalem ve defter yerine; günümüz teknoloji araçlarını kullanarak, bilinçli veya bilinçsiz şekilde bilgiyi sanal ağlar üzerine yazıyor.

Peki, bir gün doğal veya yapay olarak bir sistem hatası ile bu bilgilerin çökmesi (kaybolması) ile neler olur? Yaklaşık olarak, kağıt üzerine alınmayan 30 yıllık katrilyonlarca bilgi yok olur. Önümüzdeki 100 yıl sonrasını düşünürsek, olası bir sanal veri kaybı durumu insanlığın % 30 oranda gerilemesine neden olur. Tüm     bilimsel test, çalışma ve sosyal hayatı ilgilendiren deneyim, tecrübe, icad ve fikirlerin yok olması yerinde bir örnektir.

Günümüzde bu varsayımları düşünerek veya düşünmeyerek bir atılım yapan ve bilgiye çıkış yolu olarak faaliyet gösteren Google; Knowledge Graph veritabanını kullanarak 2014 yılında 1,6 milyon gerçeği kategorilere göre fihristledi.  Aslında bu durum, bir çok bilim kurgu filmi ile bizleri buluşturuyor. Bilgi Kasası denilen bu yöntem,  gelişmiş yapay gerçeklik ağlarına örnek olabilecek ilk çalışmadır.

7011633_orig

Yapay zekanın örneği olan bu çalışmada; insanlık tarihi bir modelleme algoritmasına dahil edilerek, önümüzdeki çok uzun zaman dilimlerinde nasıl bir insanlık var olacak, bu tahminler ortaya çıkacak.

Kısaca; biz insanlar makineleri tanıyorduk fakat bundan sonraki süreç ise makinelerde insanları tanıyabilecek.

Bizi ilgilendiren en önemli çalışmanın, bizden sonraki nesiller bizleri sosyal ağlarda ve sanal ortamda yaptığımız çalışmalar ile araştıracak olması. Tabii ki yaptığımız yemekten, günlük olaylardan, doğal yaşamdan ve bir çok konudan dolayı bizi araştırabilecekler.

network
Artık kitapların yerini, bilgiye ve tarihe daha hızlı ulaşabilen ileri düzey makineler (yeni bilgisayarlar) alacak. Sanayisinde ise tüm dev teknoloji markaları bu çalışmaya katkı sağlamaya devam ediyorlar.Gerçek Teknoloji Çağı’nın kapıları 2015 yılı ile hızlı aralanacak.

Yapay Zeka İle Bilgi Depolama Çalışması – nanoloji.com

Devamını oku
476 Kez Okundu