Intel ve Asus’un geçtiğimiz aylarda duyurduğu USB (çubuk) bilgisayalarının ardından Lenovo da ilk Lenovo Ideacentre Stick tanıtımını yaptı.

Ideacentre Stick 300 adındaki model HDMI üzerinden televizyonlara bağlanarak tam fonksiyonal bir bilgisayar tecrübesi yaşamanızı amaçlıyor. Ancak Intel ve Asus modellerinde yeni nesil Cherry Trail tabanlı işlemciler yer alırken, Lenovo Bay Trail tabanlı bir Atom işlemci kullanmış.

Modelde 1.3GHz saat hızında çalışan Atom Z3735F yongaseti kullanılırken, 2GB RAM ve 32GB artırılabilir kapasite ile sistem desteklenmiş. Bluetooth ve WiFi bağlantıları bulunan cihazda bir de dahili hoparlör yer alıyor.Lenovo’nun kablosuz opsiyonel bir kumanda sunduğu cihaz Windows 10 için de hazır durumda.Lenovo Ideacentre Stick 300 çubuk bilgisayar Temmuz ayı itibariyle 350TL fiyat etiketi ile satışa sunulacak.

Lenovo Usb Bilgisayar – Nano Kulak

Devamını oku
679 Kez Okundu


Bugün, gün geçtikçe yaygınlaşmaya başlayan DDR4 bellekleri ele alacağız.

Özellikle yüksek seviye oyun bilgisayarları ve sunucularda tercih edilmeye başlandığını görüyoruz ancak pazarın geneli hala DDR3 belleklerin kontrolünde.

Bazı kaynaklardan gelen haberlere göre ise Samsung DDR4 bellek fiyatlarını aşağı çekmeye hazırlanıyor. Samsung’un, DDR4 bellek pazarında önemli bir role sahip olmak için böyle bir hamle yapacağı söyleniyor.

DDR4 bellek fiyatları istenilen seviyelere doğru düşerken veri merkezleri ve sunucular DDR4 bellekleri tedarik etmeye başlamıştı. Intel’in yeni DDR4 destekli Skylake işlemcileri ile birlikte talebin daha da yükseleceği düşünüldüğünde yakın gelecekte DDR4 satışları daha fazla hız kazanacak. Bu noktada Samsung erken davranarak pastanın büyük payını almayı hedefliyor.

DRAM uzmanlarına göre DDR4 belleklerde yüksek kar marjına ulaşabilmek için daha ince işçiliğe sahip 20 Nanometre teknolojisinden faydalanmak gerekiyor.

DRAM üreticilerine baktığımızda ise şimdilik bu 20 nm üretim bandını yalnızca Samsung’un kullanabildiğini görüyoruz.

Güney Koreli üretici ise buradan elde ettiği avantaj ile daha düşük fiyat sunarak pazarda kendini garantiye almayı amaçlıyor.

 

Samsung DDR4 bellek fiyatları – Nanokulak

Devamını oku
523 Kez Okundu