mavi-ekran-sorunuÇoğu bilgisayarcının hayal kırıklığına uğratan Mavi ekran hataları kodları ve çözümlerini bu sayfadan bulabilirsiniz. Aşağıdaki hata kodlarından problemin nasıl çözülebileceğini bulabilirsiniz.
* STOP 0X0000000A

Bu durma hatası genellikle bir donanım veya yazılım uyumsuzluğu sorununu gösterir. Bu mesaj özellikle çekirdek kipi bir proses veya sürücü fazla yüksek olan bir kesme talebi seviyesindeki (interrupt request level ?IRQ) yada erişim izni olmayan bir bellek konumuna erişmeye çalıştığında ortaya çıkar.
Kısa bir süre önce yenibir sürücü yüklendiyse onu önceki bir sürümüne geri sarmak için device menager kullanabilirsiniz.
1 device menager içinde probleme neden olduğunu düşündüğünüz cihazı sağ toklayarak properties komutunu verin.
2 driver sekmesine geçerek roolback driver düğmesini tıklayın.
Sürücünün eski bir sürümü mevcutsa Windows onu bu sürüme geri sarar. Eski bir sürüm mevcut değilse cihaz üreticisinden yeni bir sürücü edinerek sorunlu cihazın sürücüsü olarak bunu kullanmanız gerekir.

* STOP 0X0000001E

Bu hata işletim sistemi çekirdeğinin geçersiz veya bilinmeyen bir işlemci talimatı algıladığını gösterir. Bu problem için en yaygın gerekçeler şunlardır:

1. Firmware uyumsuzlukları
2. Bozuk bir cihaz veya servis
3. Uygulama bellek sızması
4. Yetersiz disk alanı
5. Üçüncü parti bir uzaktan denetim programı.

* STOP 0X00000024

Bu problem sürekli ise, kontrol edilecek şey arızalı veya yanlış çalışan donanım olmalıdır. Bu hataya neden olan en yaygın donanım sorunları aşağıdadır.

1. Yanlış çalışan bir ide denetleyicisi
2. Bozuk bir ide kablosu
3. Yanlış çalışan bir scsı denetleyicisi
4. Bozuk bir scsı kablosu

Bozulma gerekçesi olarak yazılımıda hemen elemeyin. Sisteme kısa bir süre önce bir yazılım kurulduysa bakmanız gereken ilk yer budur.

1. Disk birleştiricileri
2. Virüs tarayıcıları
3. Yedekleme hizmet programları

* STOP 0X0000002E

Bu hata genellikle bir sistem donanımı arızasını gösterir. Bu hataya neden olabilecek cihazlar aşağıda belirtilmiştir.

1. Ram
2. Kart üzerindeki bellek (L2 tampon bellek)
3. Video ram
4. Anakart
5. Uyumsuz donanım
6. Sabit disk

* STOP 0X0000003F

Bu hata sistemin sayfa tablosu başlıklarının (page table entries-PTEs) tükendiğini gösterir.
Buna aşağıdaki problemlerden biri neden olabilir.

1. Bozuk bir cihaz sürücüsü belleği yanlış yönetiyordur.
2. Sistem yoğun biçimde I/O transferi yapıyordur.
3. Bir uygulama uygunsuz biçimde büyük miktarda çekirdek belleği ayırıyordur.

* STOP 0X00000050

Bu hata, talep edilen veriler bellekte bulunmadığında ortaya çıkar. Bu sayfa hatasına sistem belleği hataları neden olur ve bir sabit disk arızasıyla doğrudan ilişkili değildir. Kısa bir süre önce sisteme ram eklendiyse problemin gerekçesi budur. Bu hataya neden olabilecek diğer arızalar şunlar olabilir.

1. Ana bellek
2. L2 tampon bellek
3. Video ram

* STOP 0X00000077

Bu hataya neden olabilecek tamel gerekçeler şunlardır.

1. Disk bozulması-chkdsk komutu ile düzeltmeye çalışın.
2. Disk donanım arızası-0×00000024 hatasına dair ayrımda belirtilen tüm disk donanımlarını kontrol edin
3. Sabit diskte bozuk sektörler.
4. Virüs enfeksiyonu.
5. Gevşek veya yerinden çıkmış güç veya veri kabloları.

* STOP 0X00000079

Bu hata donanım soyutlama katmanı ile bilgisayarın çekirdek tipi uyuşmadığında ortaya çıkar. Bunada genellikle farklı bir donanıma sahip bir sistemden alınan System State yedeğinin geri yüklenmesi neden olur.

* STOP 0X0000007A

Bu hata kodu sanal bellekte çekirdek verileri sayfasının bulunmadığını gösterir.
Bu hatanın temel gerekçeleri şunlardır:

1. Diskteki bozuk sektörler
2. Bellek donanımı (ram,L2 tampon bellek,video ram)
3. Disk kabloları
4. Scsı sonlanması
5. Disk denetleyicisi
6. Virüs enfeksiyonu

* STOP 0X0000007F

Bu hataya genellikle sistem kartı veya ram belleği gibi ilgili donanımlarda bir arıza çıkması neden olur.
Bu hatanın nedenleri:

1. Anakart arızaları bellek bozulması veya yazılım problemleri
2. Arızalı işlemci

* STOP 0X0000009F

Bu problem tutarsız veya beklenmeyen (açık olması beklenirken kapalı olması gibi) bir güç durumunda olan bir cihaz sürücüsünden kaynaklanabilir. Bu problemler aşağıdaki güç durumu geçişlerinde yaşanabilir.

1. Bekleme kipine geçer veya bu kipten çıkarken
2. Kış uykusu kipine geçer veya bu kipten çıkarken
3. Sistem kapatılırken

Bu hata Windows sertifikalı olmayan çok sayıda kablosuz NIC sürücüsünde görülmüştür. Bu problemi gidermek için, işletim sisteminiz için en güncel sürücüyü temin etmek amacıyla cihaz üreticisine başvurun. Başka bir alternatifte sürücünün Microsoft tarafından sayısal olarak imzalanıp imzalanmadığını kontrol etmektir. İmzalanmamış bir sürücünün yüklenmesi, bu sürücünün Microsoft tarafından işletim sistemiyle uyumlu olmadığını gösterir Sürücü kısa bir süre önce güncellendiyse device menager kullanarak sürücüyü eski sürümüne geri sarabilirsiniz.

* STOP 0XBE

Bu hata mesajı karşılaşılan problemi açık bir biçimde ifade eder. Salt okunur olan belleğe yazma girişiminde bulunulmuştur. Bu hataya aşağıdaki bileşenlerdeki arızalar neden olabilir.

1. Bir donanım cihazı
2. Bir donanım cihazı sürücüsü
3. Cihaz firmware.

Diğer hata kodları 0X00000024 0×0000007b 0×000000F4

DUR HATASI İÇİN ÇÖZÜM ARAMA YOLLARI

Genel Durma Hataları
Durma hatası ekranında da gösterilen aşağıdaki adımlar hatanın nedenini belirlemenize ve sorunu düzeltmenize yardımcı olur.

Genel Durma Hatalarında Sorun Giderme

1. Bilgisayarınız yeniden başlatın.

2. Yeni donanım veya yazılımın düzgün bir şekilde kurulmuş olduğundan emin olun. Her seferinde yeni donanım aygıtlarından birini çıkararak hatanın giderilip giderilmediğini kontrol edin. Hata giderilmiş ise 3. adıma geçin.

Bu test sırasında hatalı olduğunu anladığınız donanımı değiştirin. Ayrıca, bilgisayar üreticileri tarafından verilen donanım tanılama yazılımını çalıştırmayı deneyin.

Eğer bu, yeni yüklenmiş bir donanım veya yazılım ise, üretici firma ile irtibat kurarak, Windows XP Professional için ihtiyacınız olabilecek herhangi bir güncelleştirme veya sürücünün olup olmadığını öğrenin.

3. Başlat’ı tıklayın ve sonra Yardım ve Destek’i tıklayın. Destek alın veya Windows XP haber gruplarından bilgi bulun’u tıklayın (”Yardım isteyin” seçeneğinin altında) ve sonra sol sütunda bulunan Microsoft’tan yardım alın seçeneğini tıklayın.

4. Başlat’ı, Yardım ve Destek’i ve sonra Sorun Gidericilerin bir listesini görmek için Sorun çözme (”Bir Yardım konusu seçin”in altında) seçeneğini tıklayın.

5. Microsoft Donanım Uyumluluğu Listesi’ni (HCL) kontrol ederek tüm donanım ve sürücülerinizin Windows XP Professional ile uyumlu olduğundan emin olun.

HCL’nin en güncel sürümünü görmek için Microsoft Web sitesi’ni ziyaret edin.

6. Yeni yüklenmiş tüm donanımı (RAM, bağdaştırıcılar, sabit diskler, modemler v.b.), sürücüleri ve yazılımı devre dışı bırakın veya kaldırın.

o Eğer Windows XP Professional’i başlatabiliyorsanız, Olay Görüntüleyicisi’ndeki Sistem Günlüğü’nü kontrol ederek, soruna neden olan aygıt veya sürücüyü belirlemenize yardımcı olabilecek diğer hata mesajlarına bakın. Sistem Günlüğü’nü görmek için Başlat’ı ve sonra Denetim Masası’nı tıklayın. Performans ve Bakım’ı tıklayın ve sonra Yönetimsel Araçlar’ı tıklayın. Olay Görüntüleyicisi’ni çift tıklatarak açın ve Sistem Günlüğü’nü açarak mesajları kontrol edin

o Windows XP Professional’i başlatamıyorsanız, bilgisayarınızı güvenli modda başlatmayı deneyin ve sonra yeni eklenmiş olan programları ve sürücüleri kaldırın veya devre dışı bırakın. Bilgisayarınızı güvenli modda başlatmak için, bilgisayarınızı yeniden başlatın; sonra, mevcut işletim sistemlerini içeren liste karşınıza geldiğinde F8 tuşuna basın. Gelişmiş Seçenekler ekranında, Güvenli Mod’u seçin ve ENTER’a basın.

Daha fazla bilgi için Yardım ve Destek Merkezine girerek Ara kutusuna “Güvenli Mod Seçenekleri” yazın.

7. Internet erişiminiz varsa, Microsoft Support sitesi’ni ziyaret edin.

Microsoft Knowledge Base’de “Windows XP Professional” ve aldığınız durma hatası ile ilişkilendirilmiş numarayı arayın. Örneğin mesaj “Dur: 0×0000000A” şeklindeyse “0×0000000A” araması yapın.

8. Antivirüs yazılımınızın güncel bir sürümünü kullanarak bilgisayarınızda virüs taraması yapın. Bir virüs bulmanız durumunda, bu virüsü bilgisayarınızdan silmek için gerekli adımları uygulayın. Bu adımlar için antivirüs yazılımınızın talimatlarına bakın.

9. Donanım aygıtlarınızın sürücülerinin ve sistem BIOS’unuzun en güncel sürümler olduğunu onaylayın. Donanım üreticileriniz en güncel sürümü bulmanızda veya bu sürümü elde etmenizde size yardımcı olabilirler.

10. Caching veya shadowing gibi BIOS bellek seçeneklerini devre dışı bırakın. Yardıma gereksiniminiz olursa donanım üreticisi ile irtibat kurun.

11. Bilgisayar üreticiniz tarafından verilen, özellikle bellek denetimi amaçlı bir sistem tanılama yazılımı varsa çalıştırın.

12. Bilgisayarınızda en son çıkan Hizmet Paketi’nin yüklü olduğundan emin olun. Hizmet paketlerinin bir listesini ve bunları indirmek için gerekli talimatları görmek için, Windows Update Web sitesi’ne gidin.

13. Oturum açamıyorsanız bilgisayarınız yeniden başlatın. Kullanılabilir işletim sistemlerinin listesi karşınıza geldiğinde F8 tuşuna basın. Gelişmiş Seçenekler ekranında, En Yeni İyi Yapılandırma seçeneğini seçin ve ENTER’a basın.

Belirli Durma Hataları
Bazı durma hataları, hatanın nasıl giderilebileceğini belirlemenize yardımcı olacak “DATA_BUS_ERROR” gibi açıklayıcı mesajlar görüntüler. Bu bölümde belirli durma hatalarında, aldığınız mesajın türüne göre sorun giderme işleminin nasıl yapılacağı açıklanmaktadır.
Kaynak: Yardım.blog
858 Kez Okundu

Konu Hakkındaki Görüşünüz