Parçaları Değiştirilebilen Telefon Geliyor!

Pili az gitmeye mi başladı, değiştirin! Kamerası artık çağın gerisine mi düştü, onu da değiştirin!
Puzzlephone adlı akıllı telefon projesinde ‘değiştirebilmek’ esas alınıyor.

1

Akıllı telefon satın alındığında zamana karşı bir yarış başlar. Bataryası, genellikle birinci yılının sonunda,artık daha az gidiyordur ve bazı donanım özellikleri de güncelliğini kaybetmeye başlamıştır.

Bu yönde geliştirilen Google Project Ara projesi ile parçaları değiştirilebilen akıllı telefonların önü açılmıştı ki bir proje daha geldi:

Puzllephone.Finlandiya menşeili Circular Devices, bazı parçaları çıkarılıp yenieri ile değiştirilebilecek Puzzlephone adını verdiği projesi ile tüketicilerin karşısına çıkmayı hedefliyor…

 

2Puzzlephone; LCD erkan, hoparlör ve cihazın iskeletini oluşturan ilk kısım; pili bünyesinde barındıran ikinci kısım ile işlemci ve kameranın yer aldığı üçüncü kısımdan meydana geliyor. Üç bölümden oluşan akıllı telefonda, bataryanın bulunduğu bölüm, örneğin iki sene sonra günceliyle değiştirilebilecek veya ekranın bulunduğu kısım da yine aynı şekilde
dilendiği zaman güncellenebilecek.

Projenin henüz geliştirme aşamasında olduğu belirtilirken söz konusu telefonun 1-1,5 GHz arası işlemci, 8 MP kamera gibi özelliklerle 2015’in sonuna doğru tüketicilerin huzuruna çıkması bekleniyor..

 

378 Kez Okundu

Konu Hakkındaki Görüşünüz