Güney Koreli teknoloji devi İtalyan Rekabet Kurumu tarafından büyük bir cezaya çarptırıldı. Samsung’un maruz kaldığı 1 milyon avroluk cezanın detayları haberimizde.

Güney Koreli teknoloji devi Samsung, İtalya’da cezaya çarptırıldı. Haksız ticari uygulamalar nedeni ile 1 milyon avroluk cezaya çarptırılan Samsung’un bu cezayı almasındaki sebep ise ürettikleri akıllı telefonlar vetabletlerdeki dahili hafıza miktarı.

Sizlerinde bildiği üzere aldığımız akıllı telefon ve tablet gibi ürünlerde dahili hafıza miktarı 8 GB, 16 GB, 32 GB gibi değerler olarak belirtilse de aslında kullanılabilir alan bundan daha azdır.

İşletim sistemi ve cihazda ön yüklü olarak gelen uygulamalar nedeniyle bu dahili hafızanın bir miktarı kullanıcı tarafından kullanılamaz.

Ancak iddialara göre Samsung’un ürünlerinde belirtilen hafıza miktarıyla cihazdaki kullanılabilir hafıza miktarı çok fazla olduğu için Samsung tüketici haklarını ihlal etmiş oldu.

500-euro-copy

Örnek vermek gerekirse Galaxy S4 modelinin 16 GB dahili hafızası olduğu belirtiliyordu. Ancak cihazdaki kullanılabilir hafıza alanı yaklaşık olarak 8 GB seviyesindeydi. Firma aldığı tepkiler nedeniyle bir güncelleme yayınlamış ve bu alanı yaklaşık olarak 9 GB’a yükseltmişti.

Bu nedenle Samsung İtalya’da 1 milyon euro ceza ödemek zorunda kalacak.

Kaynak: Shiftdelete

Samsunga Ceza

475 Kez Okundu

Konu Hakkındaki Görüşünüz